Podstawowe ściegi

Podstawowe ściegi na drutach.

Podstawowe ściegi. Czy dopiero zaczęliście przygodę z drutami? Kupiliście druty włóczkę i co dalej? Macie myśl „Matko jakie to jest trudne”.

Spokojnie! Tylko nas spokój uratuje – jak to mówił mój dziadek. Pomogę Wam we wszystkim od tego tu jestem. I po to właśnie powstał ten blog.

Pomogę Wam, zaproponuję podstawowe ściegi na drutach. Możecie je wykonywać jako samodzielne na całej robótce lub bawić się w ich łączenie dla fajnego efektu.

Siedem podstawowych ściegów na druty które chcę Ci zaproponować:

Zobaczysz jakie to proste i jak fajnie można bawić się podstawowymi wzorami na drutach.


Dzersej-prawy

Dżersej prawy

Masz nabrane oczka na lewym drucie, który trzymasz w lewej ręce, na palec wskazujący nabierasz sobie włóczkę. Nić znajduje się za lewym drutem, z tyłu robótki. W prawej ręce trzymasz sam pusty drut nie ma na nim oczek. Teraz musisz zrobić tak aby oczka z lewego druta znalazły się na prawym drucie. To bardzo proste już Ci wszystko tłumaczę. Wkłuwasz prawy drut w środek oczka, które znajduje się na lewym drucie kierujesz drut z tyłu lewego druta, chwytasz nić z tyłu i przeciągasz je przez oczko. Tak oczko z lewego druta ląduje na prawym i jest przerobione. Powtarzasz tak na wszystkich oczkach aż do końca robótki. Masz już pierwszy rząd za sobą. W ten sposób otrzymaliście dżersej prawy.


Dzersej-lewy

Dżersej lewy

Przerobiliście rządek dżersejem prawym teraz musicie obrócić robótkę na lewą stronę. Czyli znowu w lewej ręce trzymacie drut z robótką, prawy drut jest pusty. Na lewy palec wskazujący nabieracie włóczkę nitkę tym razem macie z przodu robótki. Drut prawy wkłuwamy w oczko na lewym drucie kierując drut z przodu drutu lewego i przeciągamy przez nie włóczkę z przodu i ściągamy oczko na prawy drut. W ten sposób macie przerobione jedno oczko dżerseju lewego. Wykonujecie ten krok aż do końca rzędu. Tak powstają podstawowe ściegi na drutach nazwane dżersejem lewym.


Pierwsze wzory za wami tymi możecie tworzyć piękne swetry ale potrzebujecie jeszcze ściągacz.

sciagacz-pojedynczy

Ściągacz pojedyńczy

To bardzo proste są to oczka prawe i lewe robione naprzemiennie.

1 rz. *1o.p.; 1o.l. * powtarzamy od * do * aż do końca rzędu – jest to rząd na prawej stronie robótki

2rz. *1o.l.; 1o.p. * powtarzamy od * do * aż do końca rzędu – jest to rząd na prawej stronie robótki. Powtarzamy te rzędy tak długo aż uznamy iż nasz ściągacz ma już odpowiednią szerokość.

Uwaga pomysł na sweter z użyciem ściegu na drutach: ściągacz pojedynczy!

Sweter samym ściągaczem to super prosta propozycja. Robicie cztery prostokąty:

  • przód swetra
  • tył swetra
  • dwa rękawy

Przykładacie tył do przodu zszywacie w czterech miejscach: szwy po bokach zostawiając odpowiednią lukę na rękawy i dwa szwy na ramionach zostawiając wejście na głowę. Doszywacie dwa rękawy i macie gotowy sweter. Jeśli została wam włóczka możecie dorobić kolejny prostokąt tak aby wyszedł wam komin do swetra. Możecie też fajnie przyozdobić go frędzelkami.


sciagacz-podwojny

Ściągacz podwójny

Wykonujemy go następująco:

1 rz. *2o.p.; 2 o.l.* powtarzamy od * do * aż do końca rzędu – jest to rząd na prawej stronie robótki

2 rz. *2 o.l. ; 2o.p.* powtarzamy od * do * aż do końca rzędu – jest to rząd na prawej stronie robótki.

Kolejny pomysł na prosty sweterek!

Tym razem przy użyciu ściągacza podwójnego i dżerseju prawego i lewego. Będą wam potrzebne znowu cztery prostokąty:

  • przód swetra
  • tył swetra
  • dwa rękawy

Przód i tył przerabiamy identycznie proponuje następująco robicie na początku ściągacz podwójny na odpowiednią szerokość np. 3 cm. Następnie przerabiacie dżersej prawy na prawej stronie robótki i dżersej lewy na lewej stronie robótki aż do momentu waszej talii. Teraz przechodzimy znowu do ściągacza podwójnego i przerabiamy go na szerokość np. 8 do 10 cm. Dzięki tej zmianie ściegu wyjdzie wam ładne wcięcie w talii. Robótka w tym miejscu zrobi się węższa. Następnie przerabiacie znowu dżersej prawy na prawej stronie dżersej lewy na lewej stronie robótki aż do momentu dekoltu.

Znowu przerabiamy około 2 cm ściągaczem podwójnym. Rękawy robimy też prosto najpierw ściągacz na szerokość jaka wam odpowiada następnie dżersej prawy i lewy . Zszywacie wszystko i taliowany sweterek gotowy.


scieg-francuski

Ścieg francuski

Myślę, że jak już opanowaliście powyższe to to będzie łatwizna. Kolejny ścieg do kolekcji świetny do wykonania całości swetra lub tylko jako ściągacz. Ja uwielbiam ścieg francuski jako ściągacz do bardzo szerokich rękawów.

1 rz. * 1o.p.* powtarzamy od * do* – tak dokładnie to nie pomyłka przerabiacie tylko oczka prawe

2.rz. *1o.p.* powtarzamy od * do* – tu też się nie pomyliłam.

Czy nie mówiłam, że to proste robicie tylko oczka prawe na prawej i lewej stronie robótki. Wychodzą wam piękne poziome pasy.
Przy rzędzie francuskim nie ma potrzeby robić ściągacza. Oczywiście jeśli macie inną wizję to bardzo proszę. Wspominam o tym tylko dlatego, że jest to ścieg który nie zwija robótki.


ryz-pojedynczy

Ryż pojedyńczy

Mam swoje ulubione wzory i właśnie ryż pojedynczy należy do nich. Wiecie dlaczego mam do niego sentyment? Bo to był wzór, który pierwszy się nauczyłam mając 6 lat. Także myślę że bez problemu ogarniecie.

1 rz. *1o.p.; 1o.l.* – powtarzamy od * do* aż do końca rzędu

2 rz. *1o.p.; 1o.l.* – powtarzamy od * do* aż do końca rzędu.

Uwaga kolejny pomysł na sweterek!

Znowu potrzebujecie jak wyżej cztery prostokąty. Tył i przód robimy identycznie. Tym razem zachęcam was do zabawy wzorami, które już się nauczyliście.

Zacznijcie od ściągacza wybierzcie jaki wam bardziej pasuje czy podwójny czy pojedynczy. Po przerobieniu ściągacza przerabiamy 6 cm robótki ściegiem dżersej prawy na prawej stronie, dżersej lewy na lewej stronie. Następnie przeróbcie 6 cm ryżem pojedynczym. Potem znowu 6 cm ściegiem dżersej prawy/lewy. Naprzemiennie twórzcie takie pasy, aż uzyskacie odpowiednią dla was długość swetra zakończcie 2 cm ściągacza. To samo z rękawami na nich też róbcie naprzemiennie pasy z tych dwóch wzorów. Teraz zszyjcie sweterek i gotowe.


ryz-podwojny

Ryż podwójny

Ostatni wzór ryż podwójny jest też bardzo ciekawą propozycją tworzy bardzo ładną strukturę. Wykonuje się go następująco:

1 rz. *2o.p.; 2o.l.* – powtarzamy od * do* aż do końca rzędu

2 rz. *2o.p.; 2o.l.* – powtarzamy od * do* aż do końca rzędu

Tak powtarzamy te dwa rzędy, aż uzyskacie odpowiednią długość swetra.

Poznaliście podstawowe ściegi na druty dzięki, którym można stworzyć piękne projekty.

Jeszcze garść porad ode mnie dla Was. Proste wzory można wzbogacić o różne dodatki:
  • cekiny, jest cala gama kolorów i wielkości dostępnych w sklepach. Podam Ci inspirację do swetra robionego dżersejem prawym doszyj duże cekiny równomiernie na całej długości rękawów. Jeśli chcesz użyć małych cekinów możesz je wszyć na linii dekoltu
  • koronka – można ją doszywać na dole swetra, przy rękawach na dole albo przy miejscy wszycia rękawa do korpusu jako falbanka bufka przy ramieniu
  • frędzelki – to świetny pomysł do wykorzystania resztek włóczki, które możesz przymocować w miejscu szwu rękawa od pachy po nadgarstek. Uzyskasz efekt trochę boho, trochę kowbojski.

Ściegi – czy podobał wam się opis? Nauczyliście się czegoś?

Z chęcią poznam waszą opinię. Jeśli wykonacie jakiś sweterek z moim pomysłem podzielcie się nim z chęcią zobaczę wasze prace.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top