swetry wełniane pielęgnacja

Swetry wełniane pielęgnacja

Poradnik dla właścicieli wełnianych swetrów.

Swetry wełniane pielęgnacja? Czy dziergane swetry, chusty czy czapki posłużą długie lata? Tak. Pod warunkiem, że poświecimy im trochę czasu przy ich pielęgnacji i zadbamy o nie odpowiednio. Niektóre ręcznie robione swetry mogą przetrwać kilka pokoleń bez większych zniszczeń.

Na samym początku jest poznanie składu swetra, chusty czy czapki. Należy pamiętać, iż każde włókno wymaga innego traktowania. Warto wspomnieć, iż nie jest to proste, ponieważ nawet mi z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą, zdarza się zniszczyć sweter wkładając go do pralki.

Mówiąc w skrócie uwierzcie mi jest ból, gdy okazuje się, że wyciągasz sfilcowany mniejszy o pięć rozmiarów. Dlatego zadajmy sobie to pytanie: Jak dbać o wełniane swetry?

Przede wszystkim jeśli na sweterku, chuście czy czapce nie ma metki ze składem, napiszcie do osoby od której go kupiliście o podanie składu.

Sweter wełniany a pralka i suszarka bębnowa.

Odnośnie do pralek i suszarek bębnowych myślę, iż każdy rękodzielnik zgodzi się ze mną że robicie to na własne ryzyko! Rzeczywiście pralki mają programy wełna, jedwab, pranie ręczne i delikatne aczkolwiek, moim zdaniem żadne z powyższych nie nadaje się do prania.

Biorąc pod uwagę powyższe moje stwierdzenie, poniżej trochę konkretnych uwag na podstawie mojej pralki:

  • Program wełna – u mnie godzinny program na 40 stopni i wirowanie 1200. W konsekwencji czyste zabójstwo dla ręcznie robionych swetrów. Ogólnie mówiąc, nie jeden tak u mnie zginą. Natura ludzka jest tak dziwna, iż prędzej czy później coś nas podkusi włożymy ten sweter do pralki i niestety często jest do wyrzucenia.
  • Program jedwab – u mnie pół godzinny program na 30 stopni i wirowanie 800. W tym przypadku jeśli jest to sweter z przewagą akrylu ok można wyprać. Jeśli chodzi o inny skład nie podejmowałabym ryzyka.
  • Pranie ręczne – program 14 minutowy stopni wirowanie 1200. Odpada za wysokie obroty przy wirowaniu
  • Delikatne – ostatni program, który swoją nazwą może zmylić, nie jest to program delikatny dla wełnianych swetrów, chust czy czapek

W tych okolicznościach pranie w pralce i suszenie w suszarce bębnowej to tylko na swoje ryzyko. Zdaję sobie sprawę że czasem coś podkusi ale uczcie się na błędach innych.

Więc jak dbać o wełniane swetry?

  • Do miski wlewamy letnią wodę, dolewamy płynów do prania przeznaczonych do odpowiednich włókien. Zwykłe proszki mogą uszkodzić włókna zmieniając ich strukturę a w konsekwencji cały sweterek,czapkę czy chustę.
  • Delikatnie wkładamy rzecz na 10 -15 minut. Nie ugniatamy mocno, nie podnosimy z wody, nie naciągamy, nie ściskamy, nie rozciągamy, ogólnie mówiąc nie maltretujemy rzeczy.\
  • W tym kroku będzie przydatne naczynie o nazwie durszlak. Przelewamy zawartość miski do durszlaka i pozwalamy obciec wodzie. Możemy bardzo delikatnie w paru miejscach naciskać żeby woda szybciej obciekła.
  • Do miski wlewamy letnią czystą wodę i przelewamy zawartość durszlaka do miski i tak chwilę moczymy, aby wypłukać płyn i tu znowu… Nie maltretujemy rzeczy ręcznie robionej. Należy tu podkreślić, iż ja do wody nie dodaje żadnego płynu do płukania tkanin, bo on nie nadaje się do wszystkich włókien.
  • Zawartość miski przelewamy do durszlaka i czekamy, aż woda obcieknie możemy troszkę ugniatać ale bardzo delikatnie by szybciej pozbyć się wody.
  • W kolejnym kroku rozkładamy na płasko czysty ręcznik przekładamy zawartość durszlaka. Delikatnie na ręczniku rozkładamy sweterek na płasko. Bardzo uważajcie nie podnoście go takiego mokrego do góry, wszystko robimy na płasko. Zwijamy ręcznik z ułożonym sweterkiem w rulon, jak sushi, i delikatnie odciskamy nadmiar wod.
  • Rozłóżcie suchy ręcznik, prześcieradło lub koc, rozłóżcie ładnie sweterek na płasko do suszenia. Uważajcie na to, na czym kładziecie sweterek, sprawdźcie czy nie farbuje przypadkiem . Tak pozostawiamy do wyschnięcia.

Macie jakieś wątpliwości co do schematu swetry wełniane pielęgnacja? Chcecie o coś zapytać? Śmiało piszcie postaram się Wam pomóc.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top